Slides of all Talks

DAY 1

Rosemary A. Bailey: Using graphs and Laplacian eigenvalues to evaluate block designs


Peter Cameron: Two-graphs, primitivity and rigidity


Edwin van Dam: Spectral characterizations of distance-regularity of graphs


Jack H. Koolen: On graphs with three distinct eigenvalues


Aida Abiad: An interlacing approach for bounding the sum of Laplacian eigenvalues of graphs


Jason Vermette: Spectral properties of simplicial rook graphs


Allen Herman: A survey of cyclotomic eigenvalue problems in algebraic combinatorics


Aiping Deng: Spectra of graph transformations


Yun Fan: Polyadic constacyclic codes


Elena Konstantinova: Prefix-reversal Gray codes


Leif Jørgensen: Friendship Theorem for hypergraphs: a construction


Reinhard Laue: Large sets of q-analogs of designs


Shenglin Zhou: Flag-transitive symmetric designs


Akihide Hanaki: p-Ranks of quasi-symmetric designs and standard modules of coherent configurations

DAY 2

Alexander A. Ivanov: Weakly locally projective actions


Gareth A. Jones: Algebraic map theory


Paul-Herman Zieschang: Hypergroups, association schemes, buildings


Josef Lauri: Two-fold isomorphisms


Klavdija Kutnar: Half-arc transitive group actions with a small number of alternets


Dragan Marusic: Semiregular subgroups of transitive permutation groups


Sung-Yell Song: Cyclomatic association schemes and their fusion and fission schemes


Mitsugu Hirasaka: Automorphisms of association schemes whose relations are of valency one or three


Dmitrii V. Pasechnik: Sandpile groups of generalized de Brujin and Kautz graphs and circulant matrices over finite fields


Alexandr Makhnev: Distance-regular extensions of strongly regular graphs with eigenvalue 3


Nitin Saxena: Combinatorial schemes in algebraic algorithms


Sebastion Cioaba: On the connectedness of the complement of a ball in distance-regular graphs


Alexander Barg: Association schemes on general measure spaces and zero-dimensional Abelian groups


William J. Martin: Graph homotopy, ideals of finite varieties and a surprising duality


Gary Greaves: Equiangular lines in Euclidean spaces

DAY 3

Jason Williford: Q-polynomial association schemes


Laszlo Babai: Symmetry versus regularity


Andrey Vasil'ev: On non-abelian Schur groups


Alexander Gavrilyuk: On characterization of the Grassman graphs by their intersection arrays


Jonathan D. H. Smith: Circulant graphs, nonlinear loop transversal codes and nonassociative loops


Kenneth Johnson: Latin squares, determinants and permanents


Reinhard Poschel: Automorphism groups of Schur rings over cyclic groups of prime-power order


Ted Dobson: On circulant graphs that are isomorphic to Cayley graphs of more than one abelian group


Istvan Kovacs: On groups all of whose undirected Cayley graphs of bounded valency are integral


Valery Liskovets: Some recent advances in analytic enumeration of circulant graphs


Ilia Ponomarenko: Coset closure of a circulant S-ring and the schurity problem


John Wilmes: Geometric clique structures in association schemes


Karen Meagher: The Erdos-Ko-Rado Theorem: an algebraic perspective


Alexander Kelmans: Operations on graphs increasing some graph parameters


Vasya Ustimenko: On algebraic constructions of graphs without small cycles and commutative diagrams and their applications


Aleksandr Kodess: Properties of some algebraically defined digraphs


Ye Wang: On some cycles in Wenger graphs


Brian Kronenthal: Generalized quadrangles and algebraically defined graphs

DAY 4

Alexander Hulpke: Using computational group theory


Christian Pech: On highly regular strongly regular graphs


Kristina Kovacikova: Numbers of induced subgraphs in strongly regular graphs


Weiqiang Li: The extendability of matchings in strongly regular graphs

 

Katarina Turekova: Graphs similar to strongly regular graphs


Martin Macaj: On strongly regular graphs attaining the claw bound


Brian Curtin: Bidirected edge-maximality of power graphs of finite cyclic groups

Mike Newman: Embedding factorizations of hypergraphs


Douglas Klein: Intrinsic metrics and geometry on graphs


Matt Devos: Product sets and algebraic graph theory


Anton Betten: Group actions on posets and cartesian products


Leonard Soicher: On cliques in edge-regular graphs


Sven Reichard: Three-class association schemes related to a construction by Mathon


Stefan Gyurki: New rich infinite families of directed strongly regular graphs


Mikhail Klin: New families of non-Schurian association schemes related to Heisenberg groups and biaffline planes


Matan Ziv-Av: Constructive enumeration of coherent configurations of small order


Paul Terwilliger: Billiard Arrays and finite-dimensional irreducible Uq(sl2)-modules


Alison Gordon Lynch: Finite-dimensional irreducible modules for an even subalgebra of Uq(sl2)


Sarah Bockting Conrad: Tridiagonal pairs of q-Racah type and the quantum enveloping algebra Uq(sl2)


Andrew Wang: Coxeter table algebras


Michael Tait: Orthogonal polarity graphs and Sidon Sets


Bangteng Xu: Multiplicities of irreducible characters of table algebras and applications to association schemes